• FRI FRAKT över 999 kr till ombud
  • Hämta i butik
  • Säker betalning med Klarna
NYHET-2.png

Glöm inte tillbehören

Avolt logotyp

Square 2 grenuttag 30W Dual USB-C BAUHAUS Lavender Glow

699 kr

Beställningsvara, leveranstid ca 2-4 veckor.

  • FRI FRAKT över 999 kr till ombud
  • Säker betalning med Klarna
Beskrivning
Square 2 USB-C i Lavender Glow är en väggmonterad strömförlängare tillverkad i samarbete med Bauhaus-Archiv Museum für Gestaltung i Berlin. Inspirerad av Bauhaus bestående principer – form, funktion och tydlighet – förvandlar denna limiterade upplaga en praktisk nödvändighet till ett raffinerat designobjekt.

Square 2 är konstruerad med precision och syfte och har tre Schuko-uttag av typ F och dubbla USB-C-portar som ger upp till 30 W laddningseffekt. Dess minimalistiska siluett fästs direkt på väggen och skapar en ren, arkitektonisk närvaro som integreras vackert i moderna hem, kontor och offentliga utrymmen.

Detaljer
ArtikelnummerSQ2-EUFC30-WMIN1
MaterialÅtervunnen plast
FärgLavender glow
Höjd7,6 cm
Bredd7,6 cm
Djup7,6 cm
Ljuskälla ingår
Nej
Övrigt3 st grenuttag och 2 st USB-C
Fler färger
Avolt
Avolt är en svenskbaserad designstudio som utvecklar och designar elektroniska föremål i en snygg skandinavisk design för hem, kontor, detaljhandelsmiljöer och allmänna utrymmen. Avolt grundades på tron ​​att varuelektronik kan vara vacker och estetisk även om det i grunden är funktionella föremål. Elektronikvärlden är fortfarande till stor del beroende av plast för att uppfylla säkerhetstandarder. Men Avolt strävar efter en förbättring. Deras första produkt Square är till exempel tillverkad med 20 procent återvunnen plast och miljövänliga förpackningar.