• FRI FRAKT över 999 kr till ombud
  • Hämta i butik
  • Säker betalning med Klarna

Vi expanderar med en ny butik på Lidingö. Välkommen från 5 september!

Louis Poulsen logotyp

AJ vägglampa fast installation orange

9 395 kr

2 st

  • FRI FRAKT över 999 kr till ombud
  • Säker betalning med Klarna
Beskrivning
Design: Arne Jacobsen 1957.

AJ Vägglampa är en av de mest ikoniska armaturerna inom dansk design. Lampan formgavs 1957 som en del av helhetskonceptet för SAS Royal Hotel i Köpenhamn och har sedan dess blivit en designklassiker uppskattad över hela världen.

Den karakteristiska skärmen ger ett behagligt nedåtriktat ljus tack vare den vitlackerade insidan, och skärmen kan dessutom vinklas för att anpassa ljusfördelningen efter behov. Det gör AJ Vägglampa lika funktionell som elegant, perfekt som läslampa vid sängen eller som stämningsfull belysning i vardagsrummet.

AJ-serien omfattade ursprungligen flera olika armaturer som användes genom hela hotellet och blev en central del av det genomtänkta designkonceptet. Lampans rena linjer och den karakteristiska kombinationen av raka och mjukt böjda former speglar det arkitektoniska formspråk som kännetecknar hela serien och har gjort AJ till en tidlös designikon.

Detaljer
Artikelnummer5743147843
MaterialRostfri polerad stål
FärgElectric orange
Höjd18 cm
Djup31,8 cm
DiameterVäggplatta: 9 cm
LjuskällaE14 max 20W
Ljuskälla ingår
Nej
ÖvrigtDirekt installation med strömbrytare på väggplattan.
Louis Poulsen
I mer än 70 år har danska Louis Poulsen samarbetat med framsynta formgivare och arkitekter för att producera belysningslösningar för offentliga miljöer och hem. Den unika designen, hantverket och den höga kvaliteten hos Louis Poulsens lampor återfinns i projekt runt om i hela världen. Bland deras mest kända designers återfinns bland annat Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verner Panton och Louise Campbell.


Erkända belysningsdesigner och modeller

Samarbetet med Poul Henningsen har resulterat i den omtyckta PH 5-pendeln som återfinns över många matbord i framförallt de danska hemmen. I samma serie hittar du även bord-, vägg-, golv- och utomhuslampor och i olika material som opalglas, koppar, krom, mässing och i regnbågens alla färger. Poul ligger även bakom PH Artichoke även i folkmun kallad "Kotten". En annan omåttlig populär serie är AJ-lamporna framtagna av arkitekten Arne Jacobsen. Lampan formgavs redan 1960 till dåvarande SAS Royal Hotel i Köpenham. Det var ett stort projekt och ett av de första designhotellen. Den blev därmed världskänd och är idag en av de största designikoner. Från Verner Panton hittar du en av hans mest kända lampa, den ikoniska Panthella som designades redan 1971. Med sin kupolformade skärm skapar den ett mjukt, bländfritt ljus perfekt för att skapa en mysig stämning i vilket rum som helst. Designern Louise Campbells mest kända verk för Louis Poulsen är taklampan Collage från 2004. Med sitt mjuka och vackra skenet för den tankarna till solsken som silar ned genom ett lövverk. De tre skikten medverkar till ett ljusspel mellan skärmarna, som är konstruerade av tre laserskurna delar av akryl och en yta med matt velouraktig finish. Från samma formgivare hittar du även modellen LC Shutter, en takpendel framtagen med strävan efter att tydliggöra balansen mellan avbländning och ljusets spridning i rummet. Skärmen och det undre bländskyddet utgör en enhet som är tydlig i sin funktion: att skydda mot bländning, skapa stämning och samtidigt fördela ljuset effektivt. Trots det hårda och massiva materialet är uttrycket mjukt och vänligt.

Funktion och hållbarhet

När det gäller hållbarhet har Louis Poulsen ett starkt engagemang för att minska sitt koldioxidavtryck och producera miljövänliga produkter. Detta inkluderar användning av energieffektiv LED-teknik och återvinning av material när det är möjligt. Förutom sitt fokus på hållbarhet och design är Louis Poulsen också känt för sin innovativa teknik och ingenjörskonst. Företagets belysningslösningar är designade för att ge optimal belysning samtidigt som de smälter in i omgivningen, vilket gör dem både funktionella och estetiskt tilltalande. Sammantaget är Louis Poulsen ett högt uppskattat belysningsföretag som har åtagit sig att producera kvalitetsprodukter som är både funktionella och vackra, och att minska dess påverkan på miljön.